Sussex Peggers Riding Club is no longer active. Thank you to all the riders, helpers & horses involved in the club from 2009 to 2015.

Competition results

With club competitions through the year there are plenty of opportunities to win rosettes and compete for the trophy for the year's most consistent adult and junior pegger. Competitions are open to all riders of a proven level of ability and are hosted at a variety of venues in Sussex. We encourage family, friends and interested spectators to come and cheer on the riders as they compete at mounted skill at arms.

2014 Competition results

Sussex Peggers Riding Club end of year awards 2014:
Seniors 1. Michael Smith, Juniors 1. Hannah Graham.

Senior section

Awarded to the senior club member with the highest number of points taken from all Sussex Peggers Riding Club competitions held in 2013.
1. Michael Smith

Junior section

Awarded to the junior club member with the highest number of points taken from all Sussex Peggers competitions held in 2013.
1. Hannah Graham

Chair's club person of the year

Awarded to the member(s) for outstanding contribution to the success of the club.
Winner: Tina Ricketts-Smith

Club competition - 24 Aug 2014:
Seniors 1. Michael Smith (Nu2), Juniors 1. Hannah Graham (Kenny).

Competition totals over all 5 individual classes

Seniors 1. Michael Smith (Nu2) - 17pts, 2. Adrian Deane (Tommy) - 13pts, 3. Helen Type (Oliver) - 8pts
Juniors: 1. Hannah Graham (Kenny) - 16pts, 2. William Buchanan (Bugati) - 13pts, 3. Leah Olden (Angel) - 9pts

Class 1. Individual tent pegging - Lance

Seniors 1. Michael Smith, 2. Adrian Deane, 3. Becky Gostick, 4. Helen Type
Juniors: 1. Hannah Graham, 2. Leah Olden, 3. William Buchanan, 4. Thomas Frost

Class 2. Individual tent pegging - Sword

Seniors 1=. Michael Smith & Sam Wallace, 3. Adrian Deane, 4. Becky Gostick
Juniors: 1. William Buchanan, 2. Bethany Seabrook, 3. Thomas Frost, 4. Hannah Graham

Class 3. Half section tent pegging - 1 run sword, 1 run lance

Seniors 1. Adrian Deane & Michael Smith, 2. Helen Type & Sam Wallece, 3. Becky Gostick & Chloe Southerland, 4. Lee Camara & Gerald Nott
Juniors: 1. Hannah Graham & Bethany Seabrook, 2. Thomas Frost & Leah Olden, 3. William Buchanan & Lydia Burdis

Class 4. 2 rings & a peg - 1 run sword, 1 run lance

Seniors 1. Helen Type, 2. Chloe Southerland, 3. Michael Smith, 4. Adrian Deane
Juniors: 1. Hannah Graham, 2. William Buchanan, 3. Thomas Frost, 4. Leah Olden

Class 5. 2 oranges & a peg

Seniors 1. Michael Smith, 2. Adrian Deane, 3. Helen Type, 4. Nikki Simmons
Juniors: 1. William Buchanan, 2. Hannah Graham, 3. Leah Olden, 4. Chantel Camara

Class 6. Skill at arms course

Seniors 1. Adrian Deane, 2. Michael Smith, 3. Nikki Simmons, 4. Helen Type
Juniors: 1. Hannah Graham, 2. Leah Olden

Key: Overall places for the competition are based on placings with 4 points awarded for 1st place, 3 points for 2nd place, 2 points for 3rd place and 1 point for 4th place. In the case of a tie the number of first places is taken into account.

Club competition - 22 Jun 2014:
Seniors 1. Michael Smith (Naranja), Juniors 1. Anna Roe (Widget).

Competition totals over all 5 individual classes

Seniors 1. Michael Smith (Naranja) - 15pts, 2. Sarah King (Jade) - 10pts, 3. Adrian Deane (Tommy) - 9pts, 4. David Whyte (Norman) - 7pts
Juniors: 1. Anna Roe (Widget) - 18pts, 2. Hannah Graham (Kenny) - 17pts

Class 1. Individual tent pegging - Lance

Seniors 1. Michael Smith, 2. Sarah King, 3. Adrian Deane, 4. David Whyte
Juniors: 1. Anna Roe, 2. Hannah Graham

Class 2. Individual tent pegging - Sword

Seniors 1. Adrian Deane, 2. Jacky Chandler, 3. David Whyte, 4. Michael Smith
Juniors: 1. Anna Roe, 2. Hannah Graham

Class 3. Half section tent pegging - 1 run sword, 1 run lance

Seniors 1. Adrian Deane & Michael Smith, 2. Jacky Chandler & Sarah King, 3. Nikki Simmons & David Whyte
Juniors: 1. Anna Roe & Hannah Graham

Class 4. 2 rings & a peg - 1 run sword, 1 run lance

Seniors 1. Sarah King, 2. Adrian Deane, 3. Michael Smith, 4. Jacky Chandler
Juniors: 1.Hannah Graham, 2. Anna Roe

Class 5. 2 oranges & a peg

Seniors 1. Michael Smith, 2. David Whyte, 3. Becky Gostick, 4. Nikki Simmons
Juniors: 1.Hannah Graham, 2. Anna Roe

Class 6. Skill at arms course

Seniors 1. Michael Smith, 2. Sarah King, 3. Jacky Chandler, 4. David Whyte
Juniors: 1. Anna Roe & Hannah Graham

Key: Overall places for the competition are based on placings with 4 points awarded for 1st place, 3 points for 2nd place, 2 points for 3rd place and 1 point for 4th place. In the case of a tie the number of first places is taken into account.

2013 Competition results

Sussex Peggers Riding Club end of year awards 2013:
Seniors 1. Nikki Simmons, Juniors 1. Hannah Graham.

Senior section

Awarded to the senior club member with the highest number of points taken from all Sussex Peggers Riding Club competitions held in 2013.
1. Nikki Simmons

Junior section

Awarded to the junior club member with the highest number of points taken from all Sussex Peggers competitions held in 2013.
1. Hannah Graham

Chair's club person of the year

Awarded to the member(s) for outstanding contribution to the success of the club.
Winner: David Whyte

Club competition - 15 Sep 2013:
Seniors 1. Joyce Dudeney (Rudy), Juniors 1. Hannah Graham (Kenny).

Competition totals over all 5 individual classes

Seniors 1. Joyce Dudeney (Rudy) - 14pts, 2. David Whyte (Juju) - 12pts, 3. Nikki Simmons (Picasso) - 9pts
Juniors: 1. Hannah Graham (Kenny) - 15pts, 2. Leah Olden (Widget) - 11pts, 3. William Buchanan (Angel) - 9pts

Class 1. Individual tent pegging - Lance

Seniors 1. Joyce Dudeney, 2. Rachel Imber, 3. Alarna Fowler
Juniors: 1. Leah Olden, 2. Hannah Graham

Class 2. Individual tent pegging - Sword

Seniors 1. David Whyte, 2. Alarna Fowler, 3. Joyce Dudeney
Juniors: 1. Hannah Graham, 2=. William Buchanan, 2=. Leah Olden

Class 3. Half section tent pegging - 1 run sword, 1 run lance

Seniors 1. Joyce Dudeney & David Whyte, 2. Alarna Fowler & Rachel Imber
Juniors 1. William Buchanan & Leah Olden, 2. Hannah Graham & Izzy Widdowson

Class 4. 2 rings & a peg - 1 run sword, 1 run lance

Seniors 1. Joyce Dudeney, 2. Nikki Simmons, 3. Rachel Imber
Juniors: 1. Hannah Graham, 2. William Buchanan, 3. Leah Olden

Class 5. 2 oranges & a peg

Seniors 1. Rachel Imber, 2. David Whyte, 3. Nikki Simmons
Juniors: 1. Hannah Graham, 2. William Buchanan, 3. Leah Olden

Class 6. Skill at arms (Seniors only)

Seniors 1. David Whyte, 2. Joyce Dudeney, 3. Nikki Simmons

Key: Overall places for the competition are based on placings with 4 points awarded for 1st place, 3 points for 2nd place, 2 points for 3rd place and 1 point for 4th place. In the case of a tie the number of first places is taken into account.

England's Medieval Festival at Herstmonceux Castle, 24 - 26 Aug 2013:
Seniors 1. Helen Type (Oscar), Juniors 1. Hannah Graham (Kenny).

England's Medieval Festival at Herstmonceux Castle, 24 - 26 August 2013 competition scores

Place Seniors Sunday Monday Total
1 Helen Type 18 12 30
2 John Dudeney 17 12 29
3 David Whyte 13 12 25
4 Yoko Morimoto 11 10 21
5 Joyce Dudeney 7 11 18
6 John Weighill 5 10 15
7 Jennifer Hiscock 11 3 14
8 Alarna Fowler 0 12 12
9 Nikki Simmons 3 5 8
10 Zoe Beams 4 n/a 4
11 Karen Reid Retired n/a 0
Place Juniors Sunday Monday Total
1 Hannah Graham 15 8 23
2= Leah Olden 8 12 20
2= Izzy Widdowson 9 11 20

Competition events comprised cabbage cutting (Turk's head), tent pegging with lance, tent pegging with sword, 2 Oranges with sword, throwing spears, skill at arms course. Due to bad weather Saturday's competition was cancelled.

SPRC Trec competition - 28 Jul 2013:
Over all 14 Trec disciplines: 1=. Joyce Dudeney (Willow), 1=. David Whyte (Juju). Dressage: 1=. Edwina Deighton (Jack), 1=. David Whyte (Juju).

Competition totals and rosettes - Trec

1=. Joyce Dudeney (Willow) - 147pts, 1=. David Whyte (Juju) - 147pts, 3. Jacky Chandler (Honey) - 140pts, 4. Jenny Hislop (Cherokee) - 113pts, 5. Maria Knight (Brandy) - 111pts, 6. Hannah Graham (Kenny) - 108pts

Competition totals and rosettes - Dressage

1=. David Whyte (Juju) - 154pts, 1=. Edwina Deighton (Jack) - 154pts, 3. Joyce Dudeney (Willow) - 153pts, 4. Jenny Hislop (Cherokee) - 148pts, 5. Janet Mills - 146pts, 6=. Jacky Chandler (Honey) - 140pts, 6=. Linda Hazelden (Ruperra Dawn) - 140pts

SPRC Trec comprised of 14 disciplines plus a seperate dressage test: 1. Control of paces (slowest canter), 2. Control of paces (fastest walk), 3. Gate, 4. Bending poles, 5. 'S' bend, 6. Maypole, 7. Bank down (in hand), 8. Bank down, 9. Mounting block, 10. Steps up, 11. Mound, 12. Lance pegging, 13. Low branches, 14. Platform.

SPRC Trec competition - 09 Jun 2013:
Over all 14 TREC disciplines & dressage: 1. Joyce Dudeney (Willow).

Competition totals and rosettes - Trec

1=. Joyce Dudeney (Willow) - 147pts, 1=. David Whyte (Juju) - 147pts, 3. Jacky Chandler (Honey) - 140pts, 4. Jenny Hislop (Cherokee) - 113pts, 5. Maria Knight (Brandy) - 111pts, 6. Hannah Graham (Kenny) - 108pts

Competition totals and rosettes

1. Joyce Dudeney (Willow) - 300pts, 2. Nikki Simmons (Liquorice) - 277pts, 3. Jacky Chandler (Honey) - 267pts, 4. Sam Howes (Pebbles) - 266pts, 5. Gina Stapleton-Denyer (Ernie) - 250pts, 6. Maria knight (Brandy) - 230pts

SPRC Trec comprised of 14 disciplines plus a seperate dressage test: 1. Control of paces (slowest canter and fastest walk), 2. Bridge, 3. Gate, 4. Variable ground, 5. Bending poles, 6. Stepping stones, 7. Mounting block, 8. Lance pegging, 9. Rein back, 10. Maypole, 11. Steps, 12. Mound, 13. Platform, 14. 'S' bend.

Club competition - 02 Jun 2013:
Seniors 1. Jenna Copley, Juniors 1. Hannah Graham (Kenny).

Competition totals over all 5 individual classes

Seniors 1. Jenna Copley - 15pts, 2. Rachel Imber (Mercedes) - 13pts, 3. Jacky Chandler (Honey) - 9pts
Juniors: 1. Hannah Graham (Kenny) - 14pts, 2. William Buchanan (Angel) - 14pts

Class 1. Individual tent pegging - Lance

Seniors 1. Jenna Copley, 2. Joyce Dudeney, 3. Nikki Simmons
Juniors: 1. William Buchanan, 2. Hannah Graham

Class 2. Individual tent pegging - Sword

Seniors 1. Rachel Imber, 2. Jenna Copley, 3. Nikki Simmons
Juniors: 1. Hannah Graham, 2. William Buchanan

Class 3. Half section tent pegging - 1 run sword, 1 run lance

Seniors 1. Jacky Chandler & Jenna Copley, 2. Yoko Morimoto & Karen Reid 3. Nikki Simmons & David Whyte

Class 4. 2 rings & a peg - 1 run sword, 1 run lance

Seniors 1. Rachel Imber, 2. Jenna Copley, 3. Jacky Chandler
Juniors: 1. William Buchanan, 2. Hannah Graham

Class 5. 2 oranges & a peg

Seniors 1. Jenna Copley, 2. Jacky Chandler, 3. David Whyte
Juniors: 1. Hannah Graham, 2. William Buchanan

Class 6. Skill at arms (Seniors only)

Seniors 1. Rachel Imber, 2. Jacky Chandler, 3. Nikki Simmons

Key: Overall places for the competition are based on placings with 4 points awarded for 1st place, 3 points for 2nd place, 2 points for 3rd place and 1 point for 4th place. In the case of a tie the number of first places is taken into account. If this is still equal then the number of overall competition points is used.

Club competition - 28 Apr 2013:
Seniors 1. Nikki Simmons (Liquorice), Juniors 1. Beth Simccock (Angel).

Competition totals over all 5 individual classes

Seniors 1. Nikki Simmons (Liquorice) - 12pts, 2. John Dudeney (Oscar) - 8pts, 3. Adrian Deane (Nikita) - 7pts
Juniors: 1. Beth Simccock (Angel) - 12pts, 2. Sian Welsh (Widget) - 9pts, 3. Hannah Graham (Kenny) - 8pts

Class 1. Individual tent pegging - Lance

Seniors 1. Nikki Simmons, 2. Joyce Dudeney, 3. Jenna Copley
Juniors: 1. Beth Simcock, 2. Sian Welsh, 3. Anna Roe

Class 2. Individual tent pegging - Sword

Seniors 1. Jenna Copley, 2. Jacky Chandler, 3. David Whyte
Juniors: 1. Beth Simcock, 2. Sian Welsh, 3. Anna Roe

Class 3. Half section tent pegging - 1 run sword, 1 run lance

Seniors 1. Jenna Copley & Rachel Imber, 2. John Dudeney & Joyce Dudeney 3. Jacky Chandler & Yoko Morimoto
Juniors 1. Beth Simcock & Sian Welsh, 2. William Buchanan & Hannah Graham

Class 4. 2 rings & a peg - 1 run sword, 1 run lance

Seniors 1. John Dudeney, 2. Rachel Imber, 3. Jacky Chandler
Juniors: 1. Beth Simcock, 2. Hannah Graham, 3. William Buchanan

Class 5. 2 oranges & a peg

Seniors 1. Nikki Simmons, 2. Adrian Deane, 3. Rachel Imber
Juniors: 1. Hannah Graham, 2. William Buchana, 3. Sian Welsh

Class 6. Skill at arms (Seniors only)

Seniors 1. Nikki Simmons, 2. Adrian Deane, 3. John Dudeney

Key: Overall places for the competition are based on placings with 4 points awarded for 1st place, 3 points for 2nd place, 2 points for 3rd place and 1 point for 4th place. In the case of a tie the number of first places is taken into account.

SPRC Trec competition - 14 Apr 2013:
Over all 10 disciplines: Seniors 1. John Dudeney (Oscar), Juniors 1. Louise Heritage (Red).

Competition totals and rosettes

Seniors 1. John Dudeney (Oscar) - 111pts, 2. David Whyte (Juju) - 105pts, 3. Nikki Simmons (Liquorice) - 101pts, 4. Joyce Dudeney (Willow) - 96pts, 5. Gina Stapleton-Denyer (Ernie) - 95pts, 6. Jo Fox (Flash) - 93pts
Juniors: 1. Louise Heritage (Red) - 81pts

SPRC Trec comprised of 10 disciplines: 1. Control of paces (slowest canter or trot and fastest walk), 2. Maypole, 3. Stepping stones, 4. Mounting block, 5. 'S' bend, 6. Platform, 7. Rein back, 8. Bending poles, 9. Variable ground, 10. Lance pegging.

2012 Competition results

Sussex Peggers Riding Club end of year awards 2012:
Seniors 1. Gerald Nott, Juniors 1. Beth Simcock.

Senior section

Awarded to the senior club member with the highest number of points taken from all Sussex Peggers Riding Club competitions held in 2012.
1. Gerald Nott

Junior section

Awarded to the junior club member with the highest number of points taken from all Sussex Peggers competitions held in 2012.
1. Beth Simcock

Chair's club person of the year

Awarded to the member(s) for outstanding contribution to the success of the club.
Joint winners: Malcolm Graham and Guy Hill

The Ginger Dragon Trophy

Awarded to the rider with the highest accumulated points total from all skill at arms competitions over the season.
1. Gerald Nott, 2. Sarah King, 3. Jenna Copley

Club competition - 07 Oct 2012:
The competition was cancelled due to bad weather.

Inter-club competition in Holland vs. NVBW-Saint Georges - 30 Sep 2012:
NVBW 38pts, SPRC 23pts . Master at Arms: Arjen de Jong.

Individual competition totals over all 6 classes

1. Arjen de Jong - 13pts, 2. Raymond Manders - 7pts, 3. John Dudeney - 7pts

Class 1. Individual tent pegging - Lance

1. Arjen de Jong, 2. John Dudeney, 3. Henk Heesterbeek

Class 2. Individual tent pegging - Sword

1. Raymond Manders, 2. Andre Olthof, 3. Nikki Simmons

Class 3. Half section tent pegging - Sword & Lance

1. Henk Heesterbeek & Andre Olthof, 2. Gerald Nott & Nikki Simmons, 3. John Dudeney & David Whyte

Class 4. 2 rings & a peg (1 run sword, 1 run lance)

1. Henk Heesterbeek, 2. Raymond Manders, 3. Harry Kampen

Class 5. 2 oranges & a peg

1. Arjen de Jong, 2. Gerald Nott, 3. Nikki Simmons

Class 6. Skill at arms

1. Arjen de Jong, 2. John Dudeney, 3. Gerald Nott

Key: Overall places for the competition are based on placings with 4 points awarded for 1st place, 3 points for 2nd place, 2 points for 3rd place and 1 point for 4th place. Scores from the half sectionis not included in the individual competition. In the case of a tie the number of first places is used to determine position.

England's Medieval Festival at Herstmonceux Castle, 25 - 27 Aug 2012:
1. John Weighill (Louis), 2. John Dudeney (Oscar), 3. Nicola Simmons (Liquorice).

England's Medieval Festival at Herstmonceux Castle, 25 - 27 Aug 2012 competition scores

Place Name Sunday Monday Total
1 John Weighill 93 66 159
2 John Dudeney 65 84 149
3 Nicols Simmons 73 75 148
4 Gerald Nott 71 75 146
5 Sam Wallace 72 69 141
6 Alarna Fowler 45 72 117
7 Jennifer Hiscock 74 42 116
8 Samantha Knott 48 66 114
9 Jenna Copley 68 42 110
10 Becky Gostick 54 35 89
11 Celia Norris 54 27 81
12 Helen Type 20 54 74
13 Nikki Harris 38 21 59
14 David Whyte n/a 51 51
15 Karen Reid 14 41 55
16 Yoko Morimoto 42 9 51
17 John Norris 30 15 45
18 Leah Olden 29 n/a 29
19 Hannah Graham 6 5 11

Competition events comprised tent pegging with lance, tent pegging with sword, 2 Oranges with sword, 2 Rings with lance, Spear throwing, Skill at Arms course. Due to bad weather Saturday's competition was cancelled.

Inter-club competition vs. NVBW-Saint Georges from Holland - 10 Jun 2012:
Seniors 1. Gerald Nott (Serren), Juniors 1. Beth Simcock (Barney).

Individual competition totals over all 8 classes

Seniors 1. Gerald Nott (Serren) - 9pts, 2. Sam Wallace (Oliver) - 9pts, 3. Andre Olthof (Norman) - 8pts
Juniors: 1. Beth Simcock (Barney) - 11pts, 2. Anna Roe (Kenny) - 10pts, 3. Hannah Graham (Widget) - 5pts

Key: Overall places for the competition are based on placings with 3 points awarded for 1st place, 2 points for 2nd place, and 1 points for 3rd place. In the case of a tie in the overall scores the number of first places is taken into account.

Class 1. Individual tent pegging - Lance

Seniors 1. Sam Wallace, 2. John Dudeney, 3. Joyce Dudeney
Juniors: 1. Anna Roe, 2. Sian Welsh, 3. Hannah Graham

Class 2. Individual tent pegging - Sword

Seniors 1. Sam Wallace, 2. Joyce Dudeney, 3. Gerald Nott
Juniors: 1. Anna Roe, 2. Beth Simcock, 3. Sian Welsh

Class 3. Half section tent pegging - Sword

Seniors 1. John Dudeney & Joyce Dudeney, 2. Gerald Nott & Sam Wallace, 3. Raymond Manders & Andre Olthof
Juniors: 1. Beth Simcock & Sian Welsh, 2. Hannah Graham & Anna Roe

Class 4. Half section tent pegging - Lance

Seniors 1. John Dudeney & Joyce Dudeney, 2. Raymond Manders & Andre Olthof, 3. Gerald Nott & Sam Wallace
Juniors: 1. Beth Simcock & Sian Welsh, 2. Hannah Graham & Anna Roe

Class 5. 2 rings & a peg - Lance

Seniors 1. Andre Olthof, 2. Gerald Nott, 3. Sam Wallace
Juniors: 1. Beth Simcock, 2. Hannah Graham, 3. Sian Welsh

Class 6. 2 rings & a peg - Sword

Seniors 1. Gerald Nott, 2. John Dudeney, 3. Andre Olthof
Juniors: 1. Beth Simcock, 2. Anna Roe, 3. Hannah Graham

Class 7. 2 oranges & a peg

Seniors 1. Andre Olthof, 2. Sam Wallace, 3. Raymond Manders
Juniors: 1. Beth Simcock, 2. Anna Roe, 3. Hannah Graham

Class 8. Skill at arms

Seniors 1. Gerald Nott, 2. Joyce Dudeney, 3. Raymond Manders

Club competition - 27 May 2012:
Seniors 1. Gerald Nott (Serren), Juniors 1. Beth Simcock (Barney).

Over all 5 individual classes

Seniors 1. Gerald Nott (Serren) - 15pts, 2. Sarah King (Jade) - 9pts, 3. Joyce Dudeney (Willow) - 8pts
Juniors: 1. Beth Simcock - 12pts, 2. Bradley Clifford-Fransman - 12pts, 3. Anna Roe - 7pts

Class 1. Individual tent pegging - Lance

Seniors 1. Joyce Dudeney, 2. Sarah King, 3. Jenna Copley
Juniors: 1. Beth Simcock, 2. Anna Roe, 3. Bradley Clifford-Fransman

Class 2. Individual tent pegging - Sword

Seniors 1. Joyce Dudeney, 2. Sarah King, 3. Gerald Nott
Juniors: 1. Bradley Clifford-Fransman, 2. Hannah Graham, 3. Sian Welsh

Class 3. Half section tent pegging - 1 run sword, 1 run lance

Seniors 1. Rachel Imber & Sarah King, 2. Chris How & Nikki Simmons, 3. Jenna Copley & Tina Ricketts-Smith
Juniors 1. Bradley Clifford-Fransman & Samantha Knott, 2. Beth Simcock & Sian Welsh, 3. Hannah Graham & Anna Roe

Class 4. 2 rings & a peg - 1 run sword, 1 run lance

Seniors 1. Gerald Nott, 2. Sarah King, 3. Rachel Imber
Juniors: 1. Beth Simcock, 2. Bradley Clifford-Fransman, 3. Anna Roe

Class 5. 2 oranges & a peg

Seniors 1. Gerald Nott, 2. Tina Ricketts-Smith, 3. Jacky Chandler
Juniors: 1. Beth Simcock, 2. Bradley Clifford-Fransman, 3. Anna Roe

Class 6. Skill at arms (Seniors only)

Seniors 1. Gerald Nott, 2. Jenna Copley, 3. Nikki Simmons

Key: Overall places for the competition are based on placings with 4 points awarded for 1st place, 3 points for 2nd place, 2 points for 3rd place and 1 point for 4th place. In the case of a tie the number of first places is taken into account.

Club competition - 25 Mar 2012:
Seniors 1. Sarah King (Jade), Juniors 1. Beth Simccock (Barney).

Competition totals over all 6 individual classes

Seniors 1. Sarah King (Jade) - 12pts, 2. Sam Wallace (Oliver) - 11pts, 3. Yoko Morimoto (Barney) - 7pts
Juniors: 1. Beth Simcock - 12pts, 2. Anna Roe - 7pts, 3. Hannah Graham - 6pts

Class 1. Individual tent pegging - Lance

Seniors 1. Rachel Imber, 2. Tina Ricketts-Smith, 3. Sam Wallace
Juniors: 1. Jordan Gladding, 2. Beth Simcock, 3. Anna Roe

Class 2. Individual tent pegging - Sword

Seniors 1. Sarah King, 2. Yoko Morimoto, 3. Sam Wallace
Juniors: 1. Anna Roe, 2. Sian Welsh, 3. Jordan Gladding

Class 3. Half section tent pegging - Lance

Seniors 1. Joyce Dudeney & Yoko Morimoto, 2. Rachel Imber & Tina Ricketts-Smith
Juniors 1. Hannah Graham & Anna Roe, 2. Beth Simcock & Sian Welsh

Class 4. Half section tent pegging - Sword

Seniors 1. Becky Gostick & Sam Wallace, 2. Joyce Dudeney & Yoko Morimoto, 3. Chris How & Nikki Simmons
Juniors 1. Hannah Graham & Anna Roe, 2. Beth Simcock & Sian Welsh

Class 5. 2 rings & a peg - 1 run sword, 1 run lance

Seniors 1. Sarah King, 2. Sam Wallace, 3. Tina Ricketts-Smith
Juniors: 1. Beth Simcock, 2. Sian Welsh, 3. Hannah Graham

Class 6. 2 oranges & a peg

Seniors 1. Nikki Simmons, 2. Chris How, 3. Sarah King
Juniors: 1. Hannah Graham

Class 7. Skill at arms (Seniors only)

Seniors 1. Sam Wallace, 2. Nikki Simmons, 3. Sarah King

Key: Overall places for the competition are based on placings with 4 points awarded for 1st place, 3 points for 2nd place, 2 points for 3rd place and 1 point for 4th place. In the case of a tie the number of first places is taken into account.

2011 Competition results

Sussex Peggers Riding Club end of year awards 2011:
Seniors 1. Gerald Nott, Juniors 1. Toby Small.

Senior section

Awarded to the senior club member with the highest number of points taken from all Sussex Peggers Riding Club competitions held in 2011.
1. Gerald Nott

Junior section

Awarded to the junior club member with the highest number of points taken from all Sussex Peggers competitions held in 2011.
1. Toby Small

Chair's club person of the year

Awarded to the member(s) for outstanding contribution to the success of the club.
Winner: David Small

The Ginger Dragon Trophy

Awarded to the rider with the highest accumulated points total from all skill at arms competitions over the season.
1. Gerald Nott, 2. Sarah King, 3. Rachel Imber

Club competition - 09 Oct 2011:
Seniors 1. Gerald Nott (Serren), Juniors 1. Hannah Graham (Widget).

Competition totals over all 6 individual classes

Seniors 1. Gerald Nott (Serren) - 18pts, 2. Rachel Imber (Vasco) - 12pts, 3. Jacky Chandler (Honey) - 11pts
Juniors: 1. Hannah Graham - 11pts, 2. Beth Simcock - 10pts, 3. Sian Welsh - 6pts

Class 1. Individual tent pegging - Lance

Seniors 1. Rachel Imber, 2. Nikki Simmons, 3. Tina Ricketts-Smith
Juniors: 1. Beth Simcock, 2. Hannah Graham, 3. Sian Welsh

Class 2. Individual tent pegging - Sword

Seniors 1. Rachel Imber, 2. Nikki Simmons, 3. Gerald Nott
Juniors: 1. Hannah Graham, 2. Beth Simcock, 3. Sian Welsh

Class 3. Half section tent pegging - Sword

Seniors 1. Jacky Chandler & Yoko Morimoto, 2. Gerald Nott & Sam Wallace, 3. Chris How & Nikki Simmons

Class 4. Half section tent pegging - Lance

Seniors 1. Jacky Chandler & Yoko Morimoto, 2. Rachel Imber & Tina Ricketts-Smith, 3. Gerald Nott & Sam Wallace

Class 5. 2 rings & a peg - Lance

Seniors 1. Gerald Nott, 2. Jacky Chandler, 3. Emily Ager
Juniors: 1. Hannah Graham, 2. Beth Simcock, 3. Sian Welsh

Class 6. 2 rings & a peg - Sword

Seniors 1. Gerald Nott, 2. Jacky Chandler, 3. Tina Ricketts-Smith

Class 7. 2 oranges & a peg

Seniors 1. Gerald Nott, 2. Jacky Chandler, 3. Tina Ricketts-Smith

Class 8. Skill at arms

Seniors 1. Gerald Nott, 2. Rachel Imber, 3. Nikki Simmons

Key: Overall places for the competition are based on placings with 4 points awarded for 1st place, 3 points for 2nd place, 2 points for 3rd place and 1 point for 4th place.

Inter-club competition in Holland vs. NVBW-Saint Georges - 25 Sep 2011:
SPRC 39pts NVBW 16pts. Master at Arms: John Dudeney (Oscar).

Individual competition totals over all 6 classes

Seniors 1. John Dudeney - 13pts, 2. Gerald Nott - 12pts, 3. Arjen de Jong - 9pts

Class 1. Individual tent pegging - Lance

Seniors 1. Arjen de Jong, 2. Henk Heesterbeek, 3. Joyce Dudeney

Class 2. Individual tent pegging - Sword

Seniors 1. Gerald Nott, 2. Sam Wallace, 3. John Dudeney

Class 3. Half section tent pegging - Sword

Seniors 1. Gerald Nott & Toby Small, 2. John Dudeney & Joyce Dudeney, 3. Jacky Chandler & Sam Wallace

Class 4. Half section tent pegging - Lance

Seniors 1. John Dudeney & Joyce Dudeney, 2. Winjnand van Leevwen & Ryklef Westra, 3. Jacky Chandler & Sam Wallace

Class 5. 2 rings & a peg (1 run sword, 1 run lance)

Seniors 1. Gerald Nott, 2. Arjen de Jong, 3. John Dudeney

Class 6. 2 oranges & a peg

Seniors 1. Winjnand van Leevwen, 2. John Dudeney, 3. Jacky Chandler

Class 7. Cabbages

Seniors 1. John Dudeney, 2. Gerald Nott, 3. Arjen de Jong

Class 8. Skill at arms

Seniors 1. Henk Heesterbeek, 2. Joyce Dudeney, 3. John Dudeney

Key: Overall places for the competition are based on placings with 4 points awarded for 1st place, 3 points for 2nd place, 2 points for 3rd place and 1 point for 4th place.

Club competition at Bodiam Castle, 17 - 18 Sep 2011:
Day one: 1. Sarah Hollidge (Marble), Day two: 1. John Dudeney (Oscar).

Club competition at Bodiam Castle, Day one - Sat 17 Sep 2011

Place Name S1 S2 Total
1 Sarah Hollidge 36 83 119
2 Gerald Nott 36 78 114
3 Sam Wallace 30 76 106
4 Toby Small 14 82 96
5 Alarna Fowler 27 63 90
6 Jackie Chandler 24 65 89
7 John Dudeney 36 49 85
8 Celia Norris 26 49 75
9= Joyce Dudeney 18 48 66
9= Nikki Harris 9 57 66
11= Tina Ricketts-Smith 21 34 55
11= Finbarr Blair 27 28 55
13 John Norris 22 30 52

Key: S1 = Morning session (Tent pegging with sword, Tent pegging with lance, Cabbages - Turk's head).
S2 = Afternoon session (2 Rings & peg - lance, 2 Rings & peg - sword, 2 Oranges & peg, Skill at Arms course).

Club competition at Bodiam Castle, Day two - Sun 18 Sep 2011

Place Name S1 S2 Total
1 John Dudeney 42 80 122
2 Toby Small 48 73 121
3 Jackie Chandler 40 73 113
4 Sam Wallace 48 55 103
5 Gerald Nott 42 60 102
6 Sarah Hollidge 32 68 100
7 Alarna Fowler 31 67 98
8 Joyce Dudeney 38 59 97
9 Tina Ricketts-Smith 45 44 89
10 Nikki Harris 24 51 75
11 Finbarr Blair 36 36 72
12 John Norris 29 32 61
13 Celia Norris 30 16 46

Key: S1 = Morning session (Tent pegging with sword, Tent pegging with lance, Cabbages - Turk's head).
S2 = Afternoon session (2 Rings & peg - lance, 2 Rings & peg - sword, 2 Oranges & peg, Skill at Arms course).

England's Medieval Festival at Herstmonceux Castle, 27 - 29 Aug 2011:
Seniors 1. John Dudeney (Oscar), Novices 1. Toby Small (Serren).

England's Medieval Festival at Herstmonceux Castle, 27 - 29 Aug 2011
Competition scores (SENIORS)

  Day 1 - Saturday Day 2 - Sunday Day 3 - Monday  
Place* Name S1 S2 Total S1 S2 Total S1 S2 Total Points Placings*
1 John Dudeney 36 60 96 45 44 89 42 45 87 272 4+3+3= 10
2 Gerald Nott 54 31 85 50 43 93 33 32 65 243 3+4= 7
3 Rachel Imber 40 38 78 44 36 80 42 51 93 251 1+4 = 5
4= Jackie Chandler 32 42 74 42 39 81 32 54 86 241 1+2 =3
4= Nikki Simmons 38 36 74 36 46 82 39 43 82 238 2+1 =3
6 Sam Wallace 41 42 83 25 40 65 30 41 71 219 2
7 Sarah Hollidge 36 35 71 30 48 78 30 35 65 214  
8 Joyce Dudeney 26 21 47 32 36 68 27 44 71 186  
9 Alarna Fowler 24 32 56 30 26 56 19 46 65 177  
10 Helen Type 24 31 55 40 20 60 32 24 56 171  
11 Nikki Harris n/a n/a n/a 19 44 63 21 34 55 118  
12 John Weighill n/a n/a n/a 26 21 47 30 36 66 113  
13 Tina Ricketts-Smith 30 n/a 30 32 n/a 32 29 n/a 29 91  
14 Celia Norris 15 15 30 13 2 15 21 23 44 89  
15 John Norris 15 9 24 18 10 28 19 12 31 83  
16 Louise Effamy 21 n/a 21 34 n/a 34 21 n/a 21 76  

Key: S1 = Morning session (Cabbages - Turk's head, Tent pegging with sword, Tent pegging with lance, 2 Rings, 2 Oranges, Spear throwing).
S2 = Afternoon session (Quintain, Skill at Arms course).
*Overall places for the tournament are based on daily placings with 4 points awarded for 1st place, 3 points for 2nd place, 2 points for 3rd place and 1 point for 4th place.

England's Medieval Festival at Herstmonceux Castle, 27 - 29 Aug 2011
Competition scores (NOVICES)

Place Name Day 1 - Saturday Day 2 - Sunday Day 3 - Monday Points Placings*
1 Toby Small 45 48 33 136 3+4+3 =10
2 Becky Gostick 25 40 42 116 2+3+4 =9
3 Yoko Morimoto 50 34 17 108 4+2+1 =7
4 Karen Reid / Emily Ager 0 12 33 45 2
5 Anna Roe 12 15 16 43  
6 Emma Goodsell 13 18 5 38  

Disciplines were: Cabbages - Turk's head, Tent pegging with sword, Tent pegging with lance, 2 Rings, 2 Oranges, Spear throwing). Overall places for the tournament are based on daily placings with 4 points awarded for 1st place, 3 points for 2nd place, 2 points for 3rd place and 1 point for 4th place.

Club competition - 12 Jun 2011:
Seniors 1. Sam Wallace (Oliver), Juniors 1. Devon Toureau Tonkin (Easter).

Competition totals over all 4 individual classes

Seniors 1. Sam Wallace (Oliver) - 80pts, 2. Sarah Hollidge (Marble) - 78pts, 3. Nikki Simmons (Liquorice) - 67pts
Juniors: 1. Devon Toureau Tonkin (Easter) - 82pts, 2. Toby Small (Matt) - 43pts, 3. Finbarr Blair (Janos Little Star) - 41pts

The competition was shortened to 6 classes due to adverse weather conditions.

Class 1. Individual tent pegging - Lance

Seniors 1. Nikki Simmons, 2. Sam Wallace, 3. David Whyte
Juniors: 1. Devon Toureau Tonkin, 2. Toby Small

Class 2. Individual tent pegging - Sword

Seniors 1. Sam Wallace, 2. Gerald Nott, 3. Chris How
Juniors: 1. Devon Toureau Tonkin, 2. Finbarr Blair

Class 3. Half section tent pegging - Sword

Seniors 1. Jacky Chandler & Yoko Morimoto, 2. Chris How & David Whyte, 3. Rachel Imber & Tina Ricketts Smith
Juniors: 1. Toby Small & Devon Toureau Tonkin

Class 4. Half section tent pegging - Lance

Seniors 1. Nikki Simmons & John Weighill, 2. Gerald Nott & Sam Wallace, 3. Jacky Chandler & Yoko Morimoto
Juniors: 1. Toby Small & Devon Toureau Tonkin

Class 5. 2 rings & a peg - Lance

Seniors 1. Sarah Hollidge, 2. Sam Wallace, 3. Nikki Simmons
Juniors: 1. Devon Toureau Tonkin, 2. Toby Small, 3. Finbarr Blair

Class 6. 2 rings & a peg - Sword

Seniors 1. John Weighill, 2. Rchel Imber, 3. Sarah Hollidge
Juniors: 1. Devon Toureau Tonkin, 2. Toby Small, 3. Finbarr Blair

Inter-club competition vs. NVBW-Saint Georges from Holland - 08 May 2011:
Seniors 1. Michael Smith (Merlot), Juniors 1. Anouk Slabbers (Barney).

Individual competition totals over all 8 classes

Seniors 1. Michael Smith (Merlot) - 179pts, 2. John Dudeney (Norman) - 164pts, 3. Arjen de Jong (Oscar) - 158pts
Juniors: 1. Anouk Slabbers (Barney) - 127pts, 2. Toby Small (Kenny) - 123pts, 3. Emily Ager (Honey) - 119pts

Class 1. Individual tent pegging - Lance

Seniors 1. Arjen de Jong, 2. Nikki Simmons, 3. Andre Olthof
Juniors: 1. Devon Toureau Tonkin, 2. Lisanne Luteijn, 3. Emily Ager

Class 2. Individual tent pegging - Sword

Seniors 1. Arjen de Jong, 2. John Dudeney, 3. Andre Olthof
Juniors: 1. Anouk Slabbers, 2. Emily Ager, 3. Devon Toureau Tonkin

Class 3. Half section tent pegging - Sword

Seniors 1. Arjen de Jong & Harry Kampen, 2. John Dudeney & Nikki Simmons, 3. Wijnand von Leeuwen & Andre Olthof
Juniors: 1. Emily Ager & Toby Small, 2. Jenna Ash & Devon Toureau Tonkin, 2. Lisanne Luteijn & Suzanne Swerink

Class 4. Half section tent pegging - Lance

Seniors 1. Arjen de Jong & Harry Kampen, 2. John Dudeney & Nikki Simmons, 3. Michael Smith & Sam Wallace
Juniors: 1. Jenna Ash & Devon Toureau Tonkin, 2. Emily Ager & Toby Small, 2. Lisanne Luteijn & Suzanne Swerink

Class 5. 2 rings & a peg - Lance

Seniors 1. Michael Smith, 2. Harry Kampen, 3. John Dudeney
Juniors: 1. Jenna Ash, 2. Toby Small, 3. Anouk Slabbers

Class 6. 2 rings & a peg - Sword

Seniors 1. Michael Smith, 2. Nikki Simmons, 3. Arjen de Jong
Juniors: 1. Jenna Ash, 2. Suzanne Swerink, 3. Devon Toureau Tonkin

Class 7. 2 oranges & a peg

Seniors 1. Arjen de Jong, 2. Michael Smith, 3. Andre Olthof
Juniors: 1. Toby Small, 2. Jenna Ash, 3. Anouk Slabbers

Class 8. Skill at arms

Seniors 1. John Dudeney, 2. Arjen de Jong, 3. Sam Wallace
Juniors: 1. Anouk Slabbers, 2. Lisanne Luteijn, 3. Toby Small

Club competition - 24 Apr 2011:
Seniors 1. John Dudeney (Norman), Juniors 1= Jenna Ash (Bow) & Lucy Stephenson (Marble).

Competition totals over all 8 classes

Seniors 1. John Dudeney (Norman) - 158pts, 2= Sarah King (Jade) - 144pts, 2= Gerald Nott (Serren) - 144pts
Juniors: 1= Jenna Ash (Bow) - 124pts, 1= Lucy Stephenson (Marble) - 124pts, 3. Toby Small (Kenny) - 104pts

Class 1. Individual tent pegging - Lance

Seniors 1. Sarah King, 2. Joyce Dudeney, 3. Margaret McPherson
Juniors: 1. Lucy Stephenson, 2. Emily Ager, 3. Toby Small

Class 2. Individual tent pegging - Sword

Seniors 1. Sarah King, 2. Joyce Dudeney, 3. John Dudeney
Juniors: 1. Toby Small, 2. Devon Toureau Tonkin, 3. Emily Ager

Class 3. Half section tent pegging - Sword

Seniors 1. John Dudeney & Joyce Dudeney, 2. Jacky Chandler & Sam Wallace, 3. Rachel Imber & Nikki Simmons
Juniors: 1. Emily Ager & Devon Toureau Tonkin, 2. Jenna Ash & Toby Small

Class 4. Half section tent pegging - Lance

Seniors 1. Rachel Imber & Nikki Simmons, 2. Jacky Chandler & Sam Wallace, 3. John Dudeney & Joyce Dudeney
Juniors: 1. Emily Ager & Devon Toureau Tonkin, 2. Jenna Ash & Toby Small

Class 5. 2 rings & a peg - Lance

Seniors 1. John Dudeney, 2. Sam Wallace, 3. Margaret McPherson
Juniors: 1. Emily Ager, 2. Jenna Ash, 3. Devon Toureau Tonkin

Class 6. 2 rings & a peg - Sword

Seniors 1. Sam Wallace, 2. Rachel Imber, 3. Sarah King
Juniors: 1. Jenna Ash, 2. Emily Ager, 3. Devon Toureau Tonkin

Class 7. 2 oranges & a peg

Seniors 1. Gerald Nott, 2. Sarah King, 3. Margaret McPherson
Juniors: 1. Jenna Ash, 2. Devon Toureau Tonkin, 3. Lucy Stephenson

Class 8. Skill at arms

Seniors 1. John Dudeney, 2. Nikki Simmons, 3. Joyce Dudeney
Juniors: 1. Jenna Ash, 2. Lucy Stephenson, 3. Toby Small

Club competition - 27 Mar 2011:
Seniors 1. Michael Smith (Merlot), Juniors 1. Toby Small (Kenny).

Competition totals over all 5 classes

Seniors 1. Michael Smith (Merlot) - 124pts, 2. Gerald Nott (Serren) - 123pts, 3. Sam Wallace (Cloud) - 115pts
Juniors: 1. Toby Small (Kenny) - 98pts, 2. Jenna Ash (Bow) - 79pts, 3. Emily Ager (Coco) - 36 pts

Class 1. Individual tent pegging - Lance

Seniors 1= John Dudeney, 1= Nikki Simmons, 3. Gerald Nott
Juniors: 1. Toby Small, 2= Emily Ager, 2= Jenna Ash

Class 2. Individual tent pegging - Sword

Seniors 1. Jacky Chandler, 2. John Dudeney, 3. Gerald Nott
Juniors: 1. Toby Small, 2. Jenna Ash

Class 3. 2 rings & a peg - Lance

Seniors 1. Sam Wallace, 2. Michael Smith, 3. John Dudeney
Juniors: 1. Jenna Ash, 2. Toby Small

Class 4. 2 rings & a peg - Sword

Seniors 1. Michael Smith, 2. Nikki Simmons, 3. Gerald Nott
Juniors: 1. Jenna Ash, 2. Emily Ager, 3. Toby Small

Class 5. 2 oranges & a peg

Seniors 1. Michael Smith, 2. David Whyte, 3. Gerald Nott
Juniors: 1. Toby Small, 2. Jenna Ash, 3. Emily Ager

2010 Competition results

Sussex Peggers Riding Club end of year awards 2010:
Seniors 1. Michael Smith, Juniors 1. Toby Small.

The Ginger Dragon Trophy

Awarded to the rider with the highest accumulated points total from all competitions over the season.
1. Michael Smith, 2. Gerald Nott, 3. Sarah King

Junior section

Awarded to the junior club member with the highest number of points taken from all Sussex Peggers competitions held in 2010.
1. Toby Small

Chair's club person of the year

Awarded to the member(s) for outstanding contribution to the success of the club.
Joint winners: Jacky Chandler and Margaret Mcpherson

England's Medieval Festival at Herstmonceux Castle, 28 - 30 Aug 2010:
Seniors 1. John Dudeney, Novices 1. Philip Holdsworth.

England's Medieval Festival at Herstmonceux Castle, 28 - 30 Aug 2010
Competition scores (SENIORS)

  Day 1 - Saturday Day 2 - Sunday Day 3 - Monday  
Place Name S1 S2 Total S1 S2 Total S1 S2 Total Overall Total
1 John Dudeney 53 49 102 50 53 103 44 57 101 306
2 Mike Smith 46 43 89 41 52 93 57 60 117 299
3 Sarah King 47 40 87 47 43 90 38 57 95 272
4 Gerald Nott 36 41 77 57 43 100 36 55 91 268
5 Sam Wallace 45 29 74 51 27 78 57 50 107 259
6 Jackie Chandler 39 35 74 37 42 79 20 56 76 229
7 Georgina Hughes 35 43 78 44 37 81 24 39 63 222
8 Nikki Simmons 35 42 77 47 18 65 47 32 79 221
9 Alarna Fowler 32 43 75 25 44 69 35 34 69 213
10 Helen Type 42 18 60 31 33 64 39 33 72 196
11 Joyce Dudeney 39 11 50 30 32 62 42 29 71 183
12 Nikki Harris 16 37 53 25 26 51 30 21 51 155
13 John Weighill n/a n/a n/a 31 9 40 47 40 87 127

Key: S1 = Morning session (Cabbages - Turk's head, Tent pegging with sword, Tent pegging with lance, 2 Rings, 2 Oranges, Spear throwing).
S2 = Afternoon session (Quintain, Skill at Arms course).

England's Medieval Festival at Herstmonceux Castle, 28 - 30 Aug 2010
Competition scores (NOVICES)

Place Name Day 1 - Saturday Day 2 - Sunday Day 3 - Monday Overall Total
1 Philip Holdsworth 38 22 24 84
2 Toby Small 26 29 22 77
3 Rachel Imber 22 16 35 73
4 Tina Ricketts-Smith 26 25 21 72
5 Robert Holdsworth 32 23 13 68
6 Jenna Ash 20 19 24 63
7 Emma Goodsell 22 16 20 58
8 Lucy Stephenson 6 24 23 53
9 Emily Ager 0 6 10 16

Disciplines were: Cabbages - Turk's head, Tent pegging with sword, Tent pegging with lance, 2 Rings, 2 Oranges, Spear throwing).

Club competition - 20 Jun 2010:
Seniors 1. Michael Smith (Merlot), Juniors 1. Toby Small (Matt).

Competition totals over all 8 classes

Seniors 1. Michael Smith (Merlot), 2. Gerald Nott (Serren), 3. Nikki Simmons (Liquorice)
Juniors: 1. Toby Small (Matt), 2. Lucy Stephenson (Marble), 3. Jenna Ash (Easter)

Class 1. Individual tent pegging - Lance

Seniors 1. Nikki Simmons, 2. Louise Effamy, 3. Joyce Dudeney
Juniors: 1. Toby Small, 2. Lucy Stephenson, 3. Jenna Ash

Class 2. Individual tent pegging - Sword

Seniors 1. Joyce Dudeney, 2. Michael Smith, 3. Gerald Nott
Juniors: 1. Jenna Ash, 2. Toby Small, 3. Lucy Stephenson

Class 3. Half section tent pegging - Sword

Seniors 1. Georgina Hughes & Nikki Simmons, 2. Joyce Dudeney & Sarah King, 3. Rachel Imber & Sam Wallace
Juniors: 1. Jenna Ash & Toby Small

Class 4. Half section tent pegging - Lance

Seniors 1. Georgina Hughes & Nikki Simmons, 2. Rachel Imber & Sam Wallace, 3. Jo Miles & Gerald Nott
Juniors: 1. Emily Ager & Lucy Stephenson, 2. Jenna Ash & Toby Small

Class 5. 2 rings & a peg - Lance

Seniors 1. Gerald Nott, 2. Sarah King, 3. Georgina Hughes
Juniors: 1. Jenna Ash, 2. Toby Small, 3. Lucy Stephenson

Class 6. 2 rings & a peg - Sword

Seniors 1. Gerald Nott, 2. Michael Smith, 3. Nikki Simmons
Juniors: 1. Toby Small, 2. Emily Ager, 3. Lucy Stephenson

Class 7. 2 oranges & a peg

Seniors 1. Gerald Nott, 2. Georgina Hughes, 3. Sam Wallace
Juniors: 1. Jenna Ash, 2. Toby Small, 3. Emily Ager

Class 8. Skill at arms

Seniors 1. Nikki Simmons, 2. Sarah King, 3. Gerald Nott
Juniors: 1. Toby Small, 2. Lucy Stephenson

Royal Windsor horse show - 14 May 2010:
Second in the team event and individual prizes in the SLR and tent pegging classes.

The B team of the Sussex Peggers Riding Club claimed the second place in the team event at Windsor. The team consisted of Michael Smith, Georgina Hughes, and Gerald Nott.

Individual prizes also went to John Dudeney with a second place in the SLR and third place in the individual tent pegging. Sarah King was placed third in the SLR competition.

Club competition - 25 Apr 2010:
Seniors 1. Sam Wallace (Oliver), Juniors 1. Emily Ager (Barney).

Competition totals over all 8 classes

Seniors 1. Sam Wallace (Oliver), 2. Michael Smith (Nikita), 3. Sarah King
Juniors: 1. Emily Ager, 2. Jenna Ash, 3. Toby Small

Class 1. Individual tent pegging - Lance

Seniors 1. Michael Smith (Nikita), 2. Sarah King, 3. Jacky Chandler
Juniors: 1. Emily Ager, 2. Jenna Ash, 3. Lucy Stephenson

Class 2. Individual tent pegging - Sword

Seniors 1. Gerald Nott, 2. Michael Smith (Nikita), 3. Rachel Imber
Juniors: 1. Jenna Ash, 2. Emily Ager, 3. Lucy Stephenson

Class 3. Half section tent pegging - Sword

Seniors 1. Sam Wallace (Cloud) & Michael Smith (Merlot), 2. Michael Smith (Nikita) & Sam Wallace (Oliver), 3. Gerald Nott & David Whyte
Juniors: 1. Emily Ager & Jenna Ash, 2. Toby Small & Lucy Stephenson

Class 4. Half section tent pegging - Lance

Seniors 1. Michael Smith (Nikita) & Sam Wallace (Oliver), 2. Jacky Chandler & Rachel Imber, 3. Georgina Hughes & Jo Miles
Juniors: 1. Emily Ager & Jenna Ash, 2. Toby Small & Lucy Stephenson

Class 5. 2 rings & a peg - Lance

Seniors 1. Sarah King, 2. Michael Smith (Merlot), 3. Jacky Chandler
Juniors: 1. Jenna Ash, 2. Emily Ager, 3. Lucy Stephenson

Class 6. 2 rings & a peg - Sword

Seniors 1. Michael Smith (Nikita) , 2. Michael Smith (Merlot), 3. Nikki Simmons
Juniors: 1. Jenna Ash, 2. Emily Ager, 3. Toby Small

Class 7. 2 oranges & a peg

Seniors 1. Gerald Nott, 2. Nikki Simmons, 3. Sarah King
Juniors: 1. Jenna Ash, 2. Lucy Stephenson, 3. Toby Small

Class 8. Skill at arms

Seniors 1. Michael Smith (Merlot), 2. Jacky Chandler, 3. Sam Wallace (Oliver)
Juniors: 1. Emily Ager